Kitűzés

A kitűzés, telekkimérés során a megbízott földmérő elvégzi a kitűzendő telek felmérését és a földhivatalban található adatok alapján elvégzi a kitűzést, leveri a karókat. A kitűzés ott kezdődik, hogy megbízási szerződést kell kötni a földmérővel. A kitűzés, során mindig kössön megbízási szerződést a földmérővel, aki elvégzi a munkát. Enélkül sose kezdjen kitűzésbe, mert később nem fogja tudni bizonyítani, hogy ki verte le Önnél a karókat. Így egy „okosba” megoldott kitűzés eredménye bírósági per lesz, amely komoly kártérítéssel vagy bontással is végződhet.

Az első találkozáskor mondja el a földmérőnek, hogy pontosan miért szeretné kitűzni a telek határvonalát. Ezután a földmérő elkezdi a felmérést. Fel kell mérnie a kérdéses telket (ha nincs kerítés, akkor a használatot, vagy művelést). Fel kell mérnie a szomszédos ingatlanokat, legalább kívülről. Kitűzésre csak az egész ingatlan esetében van lehetőség! A jogszabályok nem adnak lehetőséget csak az egyik oldal vagy az egyik sarokpont kitűzésére. Kitűzés esetén kötelező (2012. évi XLVI törvény 24§ (1). pont) a szomszédok értesítése (általában postai úton) a kitűzés időpontjáról. A kitűzésen részt vehetnek és a helyszíni jegyzőkönyvet aláírhatják (8/2018 Am rendelet 40§ (3) pont). Ezen kell nyilatkozniuk, hogy elfogadják-e a kitűzés eredményét vagy nem. Sem a jegyzőkönyv aláírása, sem a nyilatkozat nem kötelező senki számára (még a megrendelő számára sem). Ez a jegyzőkönyv és a teljes kitűzési dokumentáció a kitűzést követően legkésőbb 8 napon belül bekerül a földhivatalba.

A felméréssel egyidejűleg a földmérő adatot igényel a földhivatalból a kitűzéshez. Ez 1 héttől akár 2 hónapig is tarthat. Ennyi idő alatt keresi elő a földhivatal az összes szükséges papírt, régi térképet, mérési vázlatokat, melyek elengedhetetlen részei a hivatalos és szakszerű kitűzésnek. Ezt sokszor nehéz kivárnia megrendelőnek, mivel általában napokon belül kell a kitűzés. Ugyanakkor nem érdemes elkapkodni, mert senki sem akarja a betonlábazatú, kovácsoltvas kerítést lebontani vagy a szomszéd tulajdonába átadni egy hibás kitűzés miatt. Vagy éppen az átlógó eresz miatt az új tetőt visszabontani.

A legfontosabb pedig a kitűzéssel kapcsolatban, hogy a kitűzés NEM birtokbaadás. Tehát miután a földmérő leverte a karókat és elment a helyszínről, Ön nem kezdheti el lebontani a szomszéd kerítését, nem mászhat át a telkére. Ha a kitűzés azt mutatja ki, hogy túlhasználat van, akkor Önnek egyezséggel vagy bírósági úton kell érvényt szereznie az akaratának. Az egyezség eredménye lehet egy ügyvédi okirat a két fél között és a hozzá tartozó telekhatár-rendezési vázrajz, mellyel rendezik egymás között a telekhatárokat.

A kitűzési vázrajzon amelyet el kell készíteni a következő záradék szöveg fog szerepelni a 8/2018 Am rendelet 43§ (2) a. pontja szerint: „A …………… helyrajzi számú földrészlet tulajdonosa a vázrajzon … számmal jelölt területrészt nem használja, azt csak a szomszédos …………… helyrajzi számú földrészlet tulajdonosának hozzájárulásával vagy véglegessé vált közigazgatási határozat vagy jogerős bírósági ítélet (egyezséget jóváhagyó végzés) alapján veheti birtokba.”. Ez is kimondja, hogy nem lehet önhatalmúlag a tulajdonjogi igényt érvényesíteni.

Érdemes még elmondani azt is, hogy a földmérőnek nem a fizető megrendelő igényei szerint kell a kitűzést végrehajtania. A kitűzést a hatályos jogszabályok és a földhivatal által szolgáltatott adatok alapján kell elvégeznie. Mérlegelni és vizsgálni kell a terep és a földhivatali térkép egyezőségét. Meg kell nézni a korábbi felmérések eredményeit, hogy hol lehetett a hiba és ennek megfelelően el kell döntenie, hogy hol vannak a telekhatárok. A kitűzés eredménye lehet az is, hogy nem a megrendelőnek lesz igaza a szomszéddal szemben.

A kitűzésnek az egyik nem hivatalos fajtája a „telekellenőrzés”. Ez a fajta módszer egy jogszabályellenes kitűzés. Ennek során általában egy jogosultsággal nem rendelkező földmérő, 1-2 napon belül „kiugrik” Önhöz és elhelyezi a karókat vagy készít egy „Helyszínrajz” feliratos papírt, melyen kimutat bizonyos eltéréseket. A telekellenőrzésnek és bármilyen nem hivatalos kitűzésnek semmilyen pozitív joghatása nincs. Ez nem alkalmas telekhatárviták rendezésére és általában épület elhelyezésére sem, viszont alkalmas arra, hogy elmélyítse az amúgy is rossz viszonyt a szomszédok között és komoly birtokháborítási pereket vonjon maga után.

Érdemes még beszélni arról, hogy a telekhatár és a földhivatali térkép közötti eltérés nem mindig abból adódik, hogy valamelyik szomszéd túlhasználja a területet. Előfordul, hogy mindenki jól használja csak éppen a földhivatali térkép készítésének idejében hibásan mérték fel a telket vagy rosszul számították ki az értékeket és ezáltal felmérési és térképezési hiba keletkezett. Amennyiben ez kiderül a kitűzés során, akkor azt jogszabályi kötelessége (2012. évi XLVI. törvény 17.§ valamint a 8/2018 AM. rendelet 6.§ (5) bekezdés) a földmérőnek bejelenteni a földhivatal felé és a földhivatalnak soron kívül ki kell javítani ezt. Ekkor a kitűzést fel kell függeszteni a hiba kijavítását igazoló határozat megküldéséig. Ez hosszú folyamat.

A megbízásról megbízási szerződés készül ami egyben megbízó levél is (2012. évi XLVI törvény 28§ (1). pont. A megbízási szerződés aláírására alkalmas lehet a felmérés időpontja is. Addig viszont a szerződés elkészítése érdekében szükséges valamely tulajdonos vagy széljegyzett tulajdonos adata, aki nekem a megbízást adja mint a földrészlet kitűzésében érdekelt, bejegyzett fél. Helyette meghatalmazott is eljárhat, ekkor az ő adatai kellenek és két tanú aláírásával ellátott meghatalmazás.

Kitűzés megrendelése esetén a munkafolyamat a vállalt munkadíj felének a megfizetése után kezdődik. A munkadíj fennmaradó részének megfizetése a kitűzéskor vagy a kitűzési vázrajz földhivatali beadása előtt esedékes.